Naczelna Prokuratura Wojskowa w Warszawie

BIP Strona główna Katastrofa smoleńska Przydatne linki Kontakt

Serwis rzecznika 

Komunikat Naczelnej Prokuratury Wojskowej

13.12.201308:12

Marek

W dzienniku „Rzeczpospolita” z dnia 11 grudnia 2013 r. (nr 288) opublikowano artykuł pt. „W urzędzie płacą więcej niż na rynku” autorstwa red. Bartosza Marczuka. Przedmiotem cytowanej publikacji jest „niewydajny” – zdaniem jej autora – system wynagradzania urzędników państwowych.

Artykuł ten opiera się na danych zawartych w najnowszym Raporcie Fundacji Republikańskiej (z grudnia 2013 r.) dotyczącym wynagrodzeń w administracji publicznej.

Z przyczyn oczywistych odniosę się jedynie do informacji dotyczących wynagrodzeń prokuratorów wojskowych, zawartych w cytowanym artykule, a recypowanych wprost z Raportu Fundacji Republikańskiej. Z publikacji tej wynika bowiem, że „prokuratorzy wojskowi zarabiają o ponad 3752 złotych więcej niż ich koledzy z Prokuratury Generalnej”.

Jest to informacja nieprawdziwa.

Zgodnie z treścią art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze (Dz. U. z 2011 r. nr 270, poz. 1599 z późn. zm.), wynagrodzenie zasadnicze prokuratorów zajmujących równorzędne stanowiska prokuratorskie jest równe, a wysokość wynagrodzenia prokuratorów zajmujących równorzędne stanowiska prokuratorskie różnicuje jedynie staż pracy lub pełnione funkcje.

Z kolei w świetle art. 116 ust. 2 przywołanej ustawy stanowiskami równorzędnymi prokuratorów w powszechnych i wojskowych jednostkach organizacyjnych prokuratury są odpowiednio stanowiska w:
1) Prokuraturze Generalnej i Naczelnej Prokuraturze Wojskowej;
2) prokuraturze okręgowej i wojskowej prokuraturze okręgowej;
3) prokuraturze rejonowej i wojskowej prokuraturze garnizonowej.

Nawet pobieżna analiza przywołanych powyżej norm prawnych prowadzi do wniosku, że prokuratorzy wojskowi nie mogą mieć większych wynagrodzeń i uposażeń od swoich odpowiedników w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury.

Należałoby zatem oczekiwać od autorów „Raportu” oraz autora cytowanej na wstępie publikacji, który bez dokonania należytej weryfikacji, przyjął jego ustalenia, dołożenia większej staranności i rzetelności w toku tworzenia tego rodzaju dokumentów lub materiałów prasowych.

Nie jest to jedyna nieprawdziwa informacja wynikająca z najnowszego Raportu Fundacji Republikańskiej. Czytając wskazany „Raport” można się bowiem dowiedzieć, że w Naczelnej Prokuraturze Wojskowej zatrudnionych jest 52 prokuratorów. Oświadczam, że takiego stanu osobowego Naczelna Prokuratura Wojskowa nie miała nigdy w historii po 1989 r. W styczniu bieżącego roku w Naczelnej Prokuraturze Wojskowej pracowało 22 prokuratorów wojskowych, a obecnie pracuje ich 18. Nawet gdyby zsumować liczbę aktualnie zatrudnionych w NPW prokuratorów wojskowych i urzędników nie uzyskalibyśmy stanu podanego w „Raporcie” (obecnie jest to łącznie 39 osób).

Rzecznik prasowy NPW
p.o. ppłk Janusz Wójcik
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © NPW 2009