Naczelna Prokuratura Wojskowa w Warszawie

BIP Strona główna Katastrofa smoleńska Przydatne linki Kontakt

 

Komunikat Naczelnej Prokuratury Wojskowej

02.07.201014:41

Marek

Do dnia 1 lipca 2010 r., w toku śledztwa w sprawie zaistniałego w dniu 10 kwietnia 2010 r. około godz. 9.00 czasu polskiego w pobliżu lotniska wojskowego w Smoleńsku na terenie Federacji Rosyjskiej, nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym, w wyniku której śmierć ponieśli wszyscy pasażerowie samolotu TU – 154 nr boczny 101 Sił Powietrznych RP, w tym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński oraz członkowie załogi wskazanego statku powietrznego, tj. czyny z art. 173 § 2 i 4 kk. - wykonano 176 przesłuchań świadków. Ponadto uzyskano zdecydowaną większość dokumentów dotyczących samolotu Tu-154M 101, jak również organizacji lotu z dnia 10 kwietnia 2010 roku. Sukcesywnie dokonywana jest analiza otrzymanych dokumentów. Jej wyniki przekładają się na planowanie dalszych czynności - przesłuchiwania świadków, uzyskiwania dalszych dokumentów.

Uzyskano opinie z:
- Instytutu Geografii i Zagospodarowania Przestrzennego PAN;
- Wojskowego Instytutu Chemii i Radiometrii.
Wyniki badań przeprowadzone przez wymienionych biegłych zostały podane do publicznej wiadomości.

Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Głównej Policji i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w dalszym ciągu pracują nad opiniami dotyczącymi badań przekazanych im nagrań audiowizualnych.

W dniu 2 czerwca 2010 r. zasięgnięto opinii fonoskopijnej Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, po uzyskaniu z Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, płyty CD z zapisem rejestratora rozmów w kokpicie TU-154M numer boczny 101 (w dniu 15 czerwca 2010 r. uzupełniono postanowienie z dnia 2 czerwca 2010 r. i przekazano do badań drugą płytę).

W dniu 16 czerwca 2010 r. powołano biegłych z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie w celu określenia profilu genetycznego do przyszłych badań porównawczych próbek (320 sztuk) materiału pobranego w toku czynności związanych z identyfikacją ofiar katastrofy.

Powołano sześciu tłumaczy przysięgłych języka rosyjskiego i angielskiego celem przełożenia na język polski otrzymanych w dniu 22 czerwca 2010 r. z Federacji Rosyjskiej materiałów śledztwa rosyjskiego.

W końcowej fazie znajduje się proces wydawania rzeczy ofiar katastrofy osobom uprawnionym.

Do chwili obecnej wystosowano do Władz Federacji Rosyjskiej 5 wniosków o pomoc prawną, jak również jeden wniosek – o przesłuchanie w charakterze świadka obywatela Białorusi – skierowano do Władz Republiki Białoruś.

Ponadto, Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie planuje wystosowanie kolejnego wniosku o pomoc prawną do Władz Federacji Rosyjskiej – po uzyskaniu przekładu dokumentów uzyskanych w dniu 22 czerwca 2010 r.

Prokuratorzy WPO w Warszawie przystąpili jednocześnie do realizacji wniosku o pomoc prawną nadesłanego przez Władze Federacji Rosyjskiej – 1.

Naczelna Prokuratura Wojskowa informuje, iż stosownie do postanowień Wojskowego Prokuratora Okręgowego w Warszawie z dnia 30 czerwca 2010 roku oraz 1 lipca 2010 roku, do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zostały przekazane materiały w sprawie publicznego rozpowszechniania, bez zezwolenia, wiadomości ze śledztwa w sprawie katastrofy samolotu Tu-154M 101, dotyczące treści zeznań świadka Wiktora Ryżenki opublikowanych w dniu 25 czerwca 2010 roku w dzienniku „Rzeczpospolita” oraz zeznań świadka por. pil. Artura Wosztyla, opublikowanych na portalu internetowym „Gazeta.pl”.

płk Zbigniew Rzepa
Rzecznik prasowy
Naczelnej Prokuratury Wojskowej
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © NPW 2009