Naczelna Prokuratura Wojskowa w Warszawie

BIP Strona główna Katastrofa smoleńska Przydatne linki Kontakt

 

Komunikat Naczelnej Prokuratury Wojskowej

29.04.201114:25

Marek

Informujemy, ze w okresie od 18 do 29 kwietnia 2011 roku, prokuratorzy Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, realizując wnioski Strony Rosyjskiej o pomoc prawną, dokonali przesłuchania 20 świadków, a więc prawie wszystkich ujętych w harmonogramie przyjętym przed przystąpieniem do wykonywania czynności. Dwóch świadków, z przyczyn niezależnych od prokuratury, nie złożyło zeznań w zaplanowanym terminie. W każdym z przesłuchań brali udział przebywający w Polsce przedstawiciele Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, którzy mieli prawo zadawania pytań i aktywnego uczestniczenia w czynnościach. Wśród przesłuchanych znajdowali się żołnierze z 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego oraz przedstawiciel Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Po zakończeniu przesłuchań Strony uzgodniły, iż pozostali świadkowie, o przesłuchanie których wniosła Strona Rosyjska, zostaną przesłuchani przez polskich prokuratorów już bez udziału śledczych rosyjskich, według pytań przedstawionych we wnioskach o pomoc prawną.

Ponadto, w toku roboczych spotkań prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie z przedstawicielami Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej poruszono kilka kwestii istotnych z punktu widzenia wzajemnej pomocy prawnej. I tak, odnośnie do zamierzeń dotyczących tzw. „czarnych skrzynek”, omówiono kwestię udziału polskich biegłych i prokuratorów w badaniu rejestratorów przez rosyjskich biegłych.

Omówieniu podlegała także sprawa dokumentacji dotyczącej ofiar katastrofy. Uzgodniono, że Strona Rosyjska niezwłocznie przekaże Stronie Polskiej kolejne dokumenty procesowe w tej materii. Omówiono także kwestię niezrealizowanych jeszcze wzajemnych wniosków o pomoc prawną ze szczególnym uwzględnieniem pojawiających się trudności, które w efekcie powodują opóźnienie w realizacji wniosków.

Poruszono także kwestię dotyczącą wymaganych czynności umożliwiających przejęcie przez Stronę Polską wraku samolotu Tu 154M 101.

Przedmiotem rozmów z przedstawicielami Komitetu Śledczego była także sprawa broni należącej do funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu. Śledczy rosyjscy przekazali informację, że zarówno ekspertyza z badania tej broni, jak i sama broń, jej elementy i amunicja, w najbliższym czasie zostaną przekazane do Polski.

Wreszcie przedmiotem rozmów były kwestie techniczne i organizacyjne, które mogłyby usprawnić wzajemną realizację wniosków o pomoc prawną.

Wczoraj Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie przesłała do Prokuratury Generalnej kolejnych 5 tomów zawierających materiały procesowe uzyskane w toku realizacji wcześniejszych wniosków Strony Rosyjskiej o pomoc prawną celem przekazania ich do Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej. W ten sposób ogólna liczba tomów wzrosła do 45.

Płk Zbigniew Rzepa
Rzecznik prasowy NPW
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © NPW 2009