Naczelna Prokuratura Wojskowa w Warszawie

BIP Strona główna Katastrofa smoleńska Przydatne linki Kontakt

 

Komunikat Naczelnej Prokuratury Wojskowej

16.04.201314:24

Zbigniew Rzepa

W dzisiejszym wydaniu „Naszego Dziennika”, w artykule autorstwa Piotra Falkowskiego pt. „Słuchajcie i płaczcie” zawarto informację, że „Prokuratura większość akt związanych z badaniem tamtej katastrofy (chodzi o katastrofę samolotu CASA C-295M w Mirosławcu z 23 stycznia 2008 r.), a następnie toczącymi się procesami, przesłała już do Rosji.” Informacja ta jest nieprawdziwa, bowiem Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie w ramach realizacji wniosku o międzynarodową pomoc prawną nie przekazała dotychczas Stronie rosyjskiej żadnego dokumentu związanego ze śledztwem dotyczącym katastrofy samolotu CASA C-295M w Mirosławcu.

W tym samym artykule zawarto również informację, że podstawą odmowy wykonania wniosku o pomoc prawną dla polskiej prokuratury może być stwierdzenie braku związku treści wniosku z prowadzoną sprawą katastrofy smoleńskiej. Jak już wielokrotnie informowaliśmy, współpraca pomiędzy Wojskową Prokuraturą Okręgową w Warszawie a Komitetem Śledczym Federacji Rosyjskiej, dotycząca śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej, odbywa się na podstawie Europejskiej Konwencji z 20 kwietnia 1959 roku o pomocy prawnej w sprawach karnych. W świetle tego aktu normatywnego, strony Konwencji zobowiązane są do udzielenia sobie możliwie najszerszej pomocy prawnej. Niezależnie od tego, art. 2 Konwencji przewiduje możliwość odmowy udzielenia pomocy prawnej jedynie w sytuacji uznania, że wykonanie wniosku mogłoby naruszyć suwerenność, bezpieczeństwo, porządek publiczny lub inne podstawowe interesy państwa. Tym samym, tylko te przesłanki mogą stanowić podstawę do odmowy wykonania wniosku o pomoc prawną.

Odnosząc się zaś do informacji, jakoby prokuratorzy Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie mieli wzywać rodziny ofiar katastrofy w celu „odtworzenia nagrań z czarnej skrzynki zawierające słowa ich najbliższych” potwierdzamy, że w dniu 10 stycznia 2013 r. za pośrednictwem Prokuratury Generalnej wpłynął wniosek Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej o pomoc prawną nr 21, z 28 listopada 2012 r. W punkcie 13 tego wniosku, Strona rosyjska zwróciła się o przesłuchanie w charakterze świadków krewnych enumeratywnie wymienionych ofiar katastrofy lotniczej z dnia 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem, przedstawiając im stenogramy i odtwarzając im kopię nagrania dźwiękowego rozmów załogi samolotu TU 154 M nr 101 zarejestrowanych przez rejestrator lotu MARS-BM, na okoliczność czy rozpoznają wypowiedzi swoich krewnych. Prokuratorzy opracowali szczegółową metodykę i harmonogram przeprowadzenia tych czynności. Przygotowując się do realizacji tego postulatu prokuratorzy kierują się nie tylko potrzebą sprawnego zrealizowania wniosku o pomoc prawną, ale przede wszystkim mają na względzie dobro osób pokrzywdzonych, w szczególności zważając aby przeprowadzane czynności nie rodziły dodatkowych cierpień dla bliskich ofiar katastrofy. O metodyce tej zostaną powiadomione wyłącznie osoby, których ta czynność będzie dotyczyła. Pierwszym z pokrzywdzonych przekazano już informację w tym zakresie. Dotychczas nie wykonano żadnej tego typu czynności procesowej.

Na zakończenie, odnosząc się do rozmowy zatytułowanej „Bestialstwo”, jaką na łamach dzisiejszego wydania „Naszego Dziennika” przeprowadziła red. Marta Ziarnik z Panem Władysławem Protasiukiem – pokrzywdzonym w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej, informujemy, że procesowy status, jaki z mocy prawa posiada Pan Władysław Protasiuk w śledztwie smoleńskim (jest stroną uprawnioną do działania we własnym imieniu i zgodnie z własnym interesem) umożliwia mu dostęp do materiału dowodowego śledztwa (podobnie jak innym pokrzywdzonym), czynne uczestnictwo w określonych czynnościach procesowych prokuratury, ustanowienie w toku postępowania przygotowawczego pełnomocnika, składanie wniosków dowodowych o dokonanie określonych czynności śledztwa. Należy zauważyć, że z tego katalogu uprawnień w pełni korzysta żona mjr. Arkadiusza Protasiuka ze swoimi pełnomocnikami.


płk Zbigniew Rzepa
Rzecznik prasowy NPW
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © NPW 2009