Naczelna Prokuratura Wojskowa w Warszawie

BIP Strona główna Katastrofa smoleńska Przydatne linki Kontakt

 

Komunikat Naczelnej Prokuratury Wojskowej

21.12.201115:21

Magdalena

W dniu 29 sierpnia 2011 r. prokuratorzy Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, przy udziale specjalistów z Żandarmerii Wojskowej, przeprowadzili czynność wyjęcia z grobu zwłok ś.p. Zbigniewa Wassermanna, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Podstawą działania Prokuratury były wątpliwości dotyczące stwierdzeń zawartych w dokumentacji sądowo-lekarskiej badania zwłok zmarłego, otrzymanej z Federacji Rosyjskiej.

W dniu 16 grudnia 2011 roku, do Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynęła z Katedry Medycyny Sądowej Akademii Medycznej z Wrocławia, opinia sądowo-lekarska wykonana po ekshumacji zwłok śp. Zbigniewa Wassermanna. Powołani biegli, po przeprowadzeniu stosownych badań, doszli do następujących wniosków:

Protokół rosyjskiej ekspertyzy zawiera rozbieżności z ustaleniami poczynionymi przez polskich biegłych. Rozbieżności są tego rodzaju, że np. w rosyjskiej ekspertyzie nie opisano określonych okoliczności zarówno w oględzinach zewnętrznych zwłok, jak i oględzinach wewnętrznych. Opisano też zmiany w organizmie śp. Zbigniewa Wassermanna, których nie potwierdziły oględziny wykonane przez polskich biegłych po ekshumacji. Polscy eksperci stwierdzili także rozbieżności w tłumaczeniu na język polski rosyjskiej ekspertyzy.

Niezależnie od powyższych ustaleń, biegli z Katedry Medycyny Sądowej AM we Wrocławiu stwierdzili, że cyt.: ujawnione w rosyjskiej opinii z sekcji zwłok błędy, nieścisłości i sprzeczności nie poddają w wątpliwość głównych wniosków tej opinii.

Ponadto, biegli przyjęli na podstawie dostępnych im danych, że do zgonu śp. Zbigniewa Wassermanna mogło dojść w chwili katastrofy, bezpośrednio po doznaniu rozległych obrażeń ciała i w miejscu zaistnienia katastrofy samolotu Tu-154M 101.

Mechanizmy powstania obrażeń mogły zrealizować się w czasie katastrofy samolotu, co jest zgodne z wnioskami zawartymi w opinii wykonanej przez ekspertów rosyjskich.

Zdaniem biegłych z Katedry Medycyny Sądowej Akademii Medycznej we Wrocławiu, przyczyną nagłej i gwałtownej śmierci Zbigniewa Wassermanna były obrażenia wielonarządowe, co jest zgodne z wnioskami zawartymi w opinii wydanej przez rosyjskich ekspertów. Bezpośrednią przyczyną zgonu była ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa spowodowana uszkodzeniem narządów wewnętrznych.

płk Zbigniew Rzepa
Rzecznik prasowy NPW
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © NPW 2009