Naczelna Prokuratura Wojskowa w Warszawie

BIP Strona główna Katastrofa smoleńska Przydatne linki Kontakt

 

Komunikat Naczelnej Prokuratury Wojskowej

07.05.201214:54

Magdalena

W związku z ostatnimi publikacjami, dotyczącymi uruchomienia po katastrofie smoleńskiej telefonu użytkowanego przez śp. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego informujemy, że w lipcu 2011 r. do Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynęła opinia biegłego z zakresu informatyki z Departamentu Bezpieczeństwa Teleinformatycznego ABW, przedstawiająca wyniki badań telefonów komórkowych, nośników pamięci i innego sprzętu elektronicznego należącego do ofiar tej katastrofy.

Sprzęt ten został zabezpieczony na miejscu zdarzenia, a następnie w dniu 13 kwietnia 2010 r. przekazany Stronie Polskiej. Z treści przedmiotowej opinii wynikało m.in., że określona karta SIM działająca w jednym z telefonów komórkowych, logowała się po raz ostatni do sieci Federacji Rosyjskiej. W związku z powyższym Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie zwróciła się do operatora sieci, w której ta karta działała, o wykaz połączeń z dnia 10 kwietnia 2010 r. W wyniku przeprowadzonych czynności procesowych ustalono, że w dniu 10 kwietnia 2010 r., po katastrofie, miały miejsca dwa połączenia wychodzące (pierwsze o godz. 12.46, a drugie o godz. 16.24 czasu polskiego), a w dniu 11 kwietnia 2010 r., jedno połączenie wychodzące (o godz. 12.18 czasu polskiego) z telefonu użytkowanego przez śp. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego (którego właścicielem była Kancelaria Prezydenta RP) i były to połączenia z pocztą głosową. W tym miejscu należy przypomnieć, że przedmiotem śledztwa prowadzonego przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie jest ustalenie przyczyn, przebiegu i skutków katastrofy smoleńskiej. Opisane powyżej zdarzenie miało miejsce już po katastrofie, a przed przekazaniem telefonu Stronie Polskiej, wobec czego nie ma ono bezpośredniego związku ze wskazanym powyżej przedmiotem śledztwa prowadzonego przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie.

Mając na uwadze, że okoliczności towarzyszące wykonaniu tych trzech połączeń z pocztą głosową, za wykonanie których obciążona została Kancelaria Prezydenta RP, nie miały związku ze śledztwem dotyczącym katastrofy smoleńskiej i wymagały dalszych czynności procesowych oraz fakt, że czynu tego nie mogła dopuścić się osoba podlegająca orzecznictwu polskich sądów wojskowych, w dniu 7 listopada 2011 r., Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie wydała postanowienie o wyłączeniu materiałów dotyczących tej sprawy do odrębnego postępowania oraz przekazaniu ich według właściwości Prokuraturze Okręgowej w Warszawie.

W tym miejscu należy zauważyć, iż Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie, na tym etapie postępowania, uwzględniając zebrane wówczas dowody, przyjęła wstępnie kwalifikację prawną opisanego powyżej czynu określoną w art. 285 § 1 kk (czyli tzw. nielegalne podłączenie się do urządzenia telekomunikacyjnego), która to kwalifikacja prawna w żaden sposób nie była wiążąca dla Prokuratury, do której przesłano wyłączone materiały.

Rzecznik prasowy NPW
płk Zbigniew Rzepa
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © NPW 2009