Komunikat Naczelnej Prokuratury Wojskowej
21.06.201215:47
Marek
Informujemy, że w dniach 18-21 czerwca 2012 r. w Moskwie przebywali: Zastępca Prokuratora Generalnego – Naczelny Prokurator Wojskowy, Wojskowy Prokurator Okręgowy w Warszawie oraz dwóch prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzących śledztwo dotyczące katastrofy smoleńskiej.
Celem wyjazdu polskich prokuratorów wojskowych było uczestnictwo w zaplanowanych spotkaniach z przedstawicielami Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej w sprawie technicznych aspektów przekazania do Polski wraku samolotu TU 154 M nr 101.
Wyjazd ten był konsekwencją szeregu działań podejmowanych przez prokuraturę wojskową od momentu zaistnienia katastrofy. Pragniemy ponownie przypomnieć, że już 10 kwietnia 2010 r. Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie, kierując do Federacji Rosyjskiej wniosek o udzielenie pomocy prawnej w związku z zaistnieniem katastrofy, wystąpiła o zabezpieczenie szczątków samolotu TU 154 M nr 101 celem przeprowadzenia jego oględzin. W kolejnym uzupełniającym wniosku o udzielenie pomocy prawnej z dnia 5 sierpnia 2010 r. Prokuratura zwróciła się o przekazanie wszelkich szczątków samolotu pozostających w dyspozycji Federacji Rosyjskiej. Niezależnie od powyższego oraz kierowanych do Federacji Rosyjskiej następnych wniosków o udzielenie pomocy prawnej w tym zakresie, kwestia zwrotu szczątków samolotu była wielokrotnie podejmowana w trakcie kontaktów roboczych prokuratorów Naczelnej Prokuratury Wojskowej oraz Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie z przedstawicielami organów śledczych Federacji Rosyjskiej.
Należy również przypomnieć, że Strona Rosyjska konsekwentnie stoi na stanowisku, że wydanie wraku samolotu będzie możliwe dopiero po zakończeniu postępowań prowadzonych przez jej właściwe organy.
W trakcie pobytu w Moskwie polscy prokuratorzy wojskowi przedstawili swoim rosyjskim partnerom harmonogram czynności, które mają doprowadzić do przekazania wraku samolotu, uwzględniając konieczność prawidłowego zabezpieczenia materiału dowodowego do ewentualnych dalszych badań w toku polskiego śledztwa. Wzięli także udział w procesowych oględzinach urządzenia służącego do komunikacji satelitarnej, które było zamontowane na pokładzie samolotu TU 154 M nr 101. Jak wielokrotnie informowaliśmy, urządzenie to nie rejestruje treści prowadzonych rozmów.
Omówiono również bieżące kwestie dotyczące wzajemnej realizacji wniosków o udzielenie pomocy prawnej. Efektem tego było przekazanie kolejnych pięciu tomów materiałów dotyczących śledztwa smoleńskiego. Zgodnie z prawem międzynarodowym przekazanie takie następuje za pośrednictwem Prokuratur Generalnych Rosji i Polski.
Po dokonaniu ostatecznych uzgodnień ze Stroną Rosyjską, szczegóły dotyczące aspektów technicznych przekazania do Polski wraku samolotu zostaną przedstawione opinii publicznej.
Prokuratura uzyskała zapewnienie Rządu Polskiego o udzieleniu wszelkiej niezbędnej pomocy do przeprowadzenia tej skomplikowanej pod względem logistycznym operacji.
Rzecznik Prasowy NPW
wz. kpt. Marcin Maksjan
Wszelkie prawa zastrzeżone © NPW 2009