Komunikat Naczelnej Prokuratury Wojskowej
01.02.201314:59
Magdalena
Z uwagi na ponowne zainteresowanie opinii publicznej kwestią obecności gen. Andrzeja Błasika w kokpicie samolotu Tu 154 M nr 101 w trakcie próby podejścia do lądowania w dniu 10 kwietnia 2010 r., informujemy, iż w dniu 24 grudnia 2012 r. do Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynął wniosek dowodowy adw. Bartosza Kownackiego – pełnomocnika pokrzywdzonej Ewy Błasik – o przesłuchanie w charakterze świadków 7 osób, na wskazane we wniosku okoliczności.
Prokurator Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie rozstrzygnął przedmiotowy wniosek, wydając w dniu 18 stycznia 2013 r. postanowienie o oddaleniu wniosku dowodowego.
W postanowieniu tym prokurator uznał, że przesłuchanie 6 osób na wskazane we wniosku okoliczności (w tym m.in. związane z relacjami gen. Andrzeja Błasika z podwładnymi, czy też z osobowością, mentalnością i zachowaniami gen. Andrzeja Błasika w różnych, także kryzysowych sytuacjach, z odtworzeniem zachowania gen. Andrzeja Błasika i przestrzegania przez niego procedur w trakcie lotów) nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy.
Natomiast co do przesłuchania jednej osoby, która miałaby być przesłuchana na okoliczności związane z rzekomą kłótnią pomiędzy członkami załogi samolotu TU 154 M nr 101 a gen. Andrzejem Błasikiem oraz rzekomego serwowania napojów alkoholowych pasażerom lotu z dnia 10 kwietnia 2010 r., prokurator uznał, że zgromadzony dotychczas materiał dowodowy pozwala na ustalenie stanu faktycznego w tym zakresie, a okoliczności mające być objęte dowodzeniem są już udowodnione zgodnie z twierdzeniem wnioskodawcy, albowiem wnioskowana do przesłuchania osoba została już przesłuchana w toku śledztwa, w tym na wskazane powyżej okoliczności.
Prokurator, w uzasadnieniu wydanego postanowienia stwierdził, że zgromadzony w śledztwie materiał dowodowy, w szczególności opinia z fonoskopijnych badań zapisu dźwiękowego rejestratora MARS-BM, nie wskazuje, aby gen. Andrzej Błasik wywierał wpływ na czynności załogi w czasie lotu z dnia 10 kwietnia 2010 r.
Jednocześnie prokurator podkreślił, że oddalenie wniosku dowodowego nie stoi na przeszkodzie ewentualnemu późniejszemu dopuszczeniu danego dowodu, w szczególności w sytuacji, gdyby ujawniły się nowe okoliczności.
Postanowienie o oddaleniu wniosku dowodowego zostało przesłane zarówno wnioskodawcy, jak i jego mandantowi.
Należy jednocześnie zauważyć, że procesowe rozstrzygnięcie prokuratora w przedmiocie wniosku dowodowego strony postępowania, nie jest decyzją kończącą śledztwo, bądź jakikolwiek jego wątek.
Rzecznik prasowy NPW
Płk Zbigniew Rzepa
Wszelkie prawa zastrzeżone © NPW 2009