Komunikat Naczelnej Prokuratury Wojskowej
06.09.201316:32
Marek
W związku dzisiejszymi wypowiedziami, w trakcie konferencji prasowej w Sejmie, Pana posła Antoniego Macierewicza, komentującymi brak zgody Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie na udział pełnomocników rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej w czynnościach badawczych biegłych, wykonywanych przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji w Warszawie (CLKP), informujemy co następuje.
W dniu 4 września 2013 r. prokurator – referent śledztwa (dotyczącego katastrofy smoleńskiej) skierował pismo do dwóch pełnomocników ofiar katastrofy, którzy uprzednio złożyli wniosek do Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie o dopuszczenie ich do udziału w badaniach próbek prowadzonych przez biegłych z CLKP. W przedmiotowym piśmie prokurator poinformował zainteresowanych pełnomocników, że nie wyraża zgody na ich udział w badaniach laboratoryjnych prowadzonych przez CLKP.
Przed podjęciem decyzji w tym zakresie prokuratura konsultowała z biegłymi, czy ewentualny udział stron postępowania (pokrzywdzonych bądź ich pełnomocników) nie wpłynie negatywnie na proces badawczy i wyniki badań. W otrzymanej odpowiedzi biegli stwierdzili, że udział osób postronnych w badaniach nie jest wskazany z uwagi na niebezpieczeństwo kontaminacji (możliwości zanieczyszczenia), dynamiczny proces badawczy, wykonywany przez zespół ekspertów równocześnie w różnych pomieszczeniach laboratoryjnych, obejmujący m.in. czynności takie jak przygotowanie i sprawdzenie aparatury analitycznej do badań, sposób przygotowania próbek, a nadto prowadzenie badań instrumentalnych także w porach nocnych.
Jak z powyższego wynika, stanowisko biegłych jest jednoznaczne – udział stron w procesie badawczym mógłby wpłynąć negatywnie na sam proces, a tym samym na wyniki badań.
Jednocześnie w piśmie skierowanym do pełnomocników prokuratura wprost wskazała, że badania fizykochemiczne zabezpieczonego materiału mogą być wykonane powtórnie, ponieważ ilość materiału jest wystarczająca do przeprowadzenia ewentualnie kolejnych badań. Tym samym, w prowadzonym procesie badawczym, nie zostanie „zużyta” w całości żadna z poddanych badaniu próbek.
W uzasadnieniu swojej decyzji, skierowanej do pełnomocników, prokuratura nie zawarła tezy jakoby dopuszczenie przedstawicieli pokrzywdzonych do procesu badania próbek spowodowało, że powstaną „dwie różne opinie”.
Niezależnie od powyższego podkreślić również należy, że otrzymane przez prokuraturę wnioski pełnomocników nie zawierały postulatu dopuszczenia do udziału w badaniach innych osób niż sami wnioskodawcy.
Rzecznik prasowy NPW
wz. kpt. Marcin Maksjan
Wszelkie prawa zastrzeżone © NPW 2009