Komunikat Naczelnej Prokuratury Wojskowej
18.10.201315:22
Magdalena
W związku z dzisiejszym wystąpieniem Pana posła Antoniego Macierewicza na konferencji prasowej w Sejmie RP, w którym zarzucił przekroczenie uprawnień i nielegalne przekazanie zdjęć przez prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie Zespołowi do spraw wyjaśniania opinii publicznej treści i materiałów dotyczących przyczyn i okoliczności katastrofy lotniczej z dnia 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem oraz zapowiedzią skierowania w tej sprawie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, informujemy co następuje.
W dniu 2 sierpnia 2013 r. Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie przekazała ww. Zespołowi 23 fotografie, które zostały wykonane w trakcie uzupełniających oględzin wraku samolotu, przeprowadzonych na przełomie września i października 2012 r., przez polskiego prokuratora i biegłych. Prokuratura Wojskowa nie przekazywała zdjęć wykonanych bezpośrednio po katastrofie.
Decyzja ta była poprzedzona wnioskiem z 10 czerwca 2013 r., w treści którego Zespół zwrócił się o udostępnienie fotografii obejmujących zniszczenia w miejscu przecięcia lewego skrzydła samolotu, o ile prokuratura takowe posiada. Materiał ten miał być wykorzystany dla realizacji zadań powierzonych Zespołowi przez Prezesa Rady Ministrów Zarządzeniem nr 28 z dnia 9 kwietnia 2013 r. ( M.P. z 2013 r., poz. 205 ).
Podstawę prawną dla decyzji Prokuratury stanowił art. 156 § 5 kpk.
Mając na względzie, iż znajomość kodeksu postępowania karnego nie jest powszechna zamieszczam poniżej brzmienie art. 156 kpk § 1 - 5
art. 156. § 1. Stronom, podmiotowi określonemu w art. 416, obrońcom, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym udostępnia się akta sprawy sądowej i daje możność sporządzenia z nich odpisów. Za zgodą prezesa sądu akta te mogą być udostępnione również innym osobom.
§ 2. Na wniosek oskarżonego lub jego obrońcy wydaje się odpłatnie kserokopie dokumentów z akt sprawy. Kserokopie takie można wydać odpłatnie, na wniosek, również innym stronom, podmiotowi określonemu w art. 416, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym.
§ 3. Prezes sądu może w razie uzasadnionej potrzeby zarządzić wydanie odpłatnie uwierzytelnionych odpisów z akt sprawy.
§ 4. Jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo ujawnienia informacji niejawnych o klauzuli tajności "tajne" lub "ściśle tajne", przeglądanie akt, sporządzanie odpisów i kserokopii odbywa się z zachowaniem rygorów określonych przez prezesa sądu lub sąd. Uwierzytelnionych odpisów i kserokopii nie wydaje się, chyba że ustawa stanowi inaczej.
§ 5. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, w toku postępowania przygotowawczego stronom, obrońcom, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym udostępnia się akta, umożliwia sporządzanie odpisów i kserokopii oraz wydaje odpłatnie uwierzytelnione odpisy lub kserokopie tylko za zgodą prowadzącego postępowanie przygotowawcze. Za zgodą prokuratora akta w toku postępowania przygotowawczego mogą być w wyjątkowych wypadkach udostępnione innym osobom.
W tym stanie rzeczy określanie działania Prokuratury jako bezprawne uznać należy za bezpodstawne i nie znajdujące oparcia w faktach.
Jednocześnie zauważam, iż prokurator prowadzący sprawę w oparciu o ten sam przepis art. 156 § 5 kpk, wyrażał zgodę na przekazanie opinii fonoskopijnej wykonanej przez Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie Zespołowi Parlamentarnemu ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy Tu-154 M oraz ekspertyzy technicznej rejestratorów parametrów lotu samolotu Tu-154M nr boczny 101 wykonanej przez firmę ATM PP sp. z.o.o. - Komitetowi Naukowemu I Konferencji Smoleńskiej.
Na zakończenie informujemy, iż materiał zdjęciowy znajduje się w aktach sprawy, do których dostęp mają strony postępowania oraz ich pełnomocnicy procesowi.
Rzecznik prasowy NPW
p.o. ppłk Janusz Wójcik
Wszelkie prawa zastrzeżone © NPW 2009