Komunikat Naczelnej Prokuratury Wojskowej
14.11.201414:50
Magdalena
W dniu 13 maja 2014 r. Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie zasięgnęła opinii instytucji specjalistycznej – Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych w Warszawie, w celu przeprowadzenia identyfikacyjnych badań porównawczych fragmentów metalu (zabezpieczonych na przełomie lutego i marca 2013 r. w toku oględzin dwóch fragmentów brzozy na terenie Federacji Rosyjskiej) oraz wycinków metalu, pobranych jako materiał porównawczy z lewego skrzydła wraku samolotu Tu – 154 M nr boczny 101.
W tym miejscu przypominam, że opinię w analogicznym zakresie wydało pod koniec 2013 r. Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji.
Zasięgnięcie opinii Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych w Warszawie miało na celu uzyskanie bardziej precyzyjnego stanowiska odnośnie pochodzenia wskazanych powyżej fragmentów metalu.
Przedmiotowa opinia wpłynęła 31 października 2014 r.
W wyniku przeprowadzonych badań biegli uznali za bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że 10 próbek ujawnionych i zabezpieczonych w brzozie pochodzi z konstrukcji lewego skrzydła samolotu Tu – 154 M nr boczny 101.
Jedna próbka nie występuje w materiale porównawczym, ale zdaniem biegłych pochodzi ona z elementu wykonanego ze stopu odlewniczego (aluminium z krzemem) stosownego m.in. w technice lotniczej. W ocenie biegłych, analiza dokumentacji fotograficznej, dostarczonej do badań wskazuje, że wśród elementów konstrukcji skrzydła samolotu Tu – 154 M nr boczny 101, w rejonie uszkodzenia, występują elementy, które mogą być wykonane jako odlewy, ale na tej podstawie nie ma możliwości ustalenia, czy ta konkretna próbka pochodzi z tych elementów.
Rzecznik prasowy NPW
wz. mjr Marcin Maksjan
Wszelkie prawa zastrzeżone © NPW 2009